Tüm Hesaplar ENVATO ELEMENTS Yeni SHUTTERSTOCK Yeni CANVA Yeni SEMRUSH Yeni MOZ Yeni

Long Tail


Long Tail Keyword, diğer anahtar kelimelerden daha belirgin ve daha az yaygındır. Ziyaretçilerin bir satış noktasına daha yakın olduklarında veya sesli arama kullandıklarında daha fazla kullanabilecekleri daha uzun ve daha belirgin anahtar kelime öbekleridir. İlk başta biraz sezgiseldirler, ancak bunları nasıl kullanacağınızı biliyorsanız çok değerli olabilirler. Daha çok bir nişe odaklanırlar. Bu örneği ele alalım: Klasik mobilya satan bir şirketseniz, sayfalarınızın hiçbir zaman organik bir şekilde “mobilya” aramasının en üstünde görünmeyecektir. Çünkü küçük bir şirketseniz veya bir start-upsanız arama motorlarında listelemede üst sıralarda gözükmeniz rekabetten dolayı çok da mümkün olmayacaktır. Ancak, çağdaş art-deco mobilyalarda uzmanlaşıyorsanız “çağdaş sanat esintili salon” gibi anahtar kelimeler tam olarak bu ürünü arayan tüketicileri güvenilir bir şekilde bulacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri yönetmek, işletmenizle zaten dışarıda bulunan müşteriler arasında daha iyi iletişim hatları oluşturmak ve sağladığınız şey için aktif olarak alışveriş yapmakla ilgilidir.  Başka bir örnek vermek gerekirse Google’da “kanepe” kelimesini (bazen “ana terim” olarak da adlandırılan çok geniş bir anahtar kelime) kullanırsanız, bir satışa tıklama şansınız nedir? Ancak “ahşap kaplama açılır kapanır kanepe” olarak Google’da aratırsanız yani tam olarak ne aradığınızı bilirseniz Google size uygun seçenekleri önünüze çıkaracaktır.
Long Tail Keyword zincir grubunu kuran bir müşteri son derece spesifik bir arama ifadesi kullandığında, tam olarak ne satın alacaklarını arama eğilimindedir. Hemen hemen her durumda bu tür çok özel aramaların satışa dönüşme olasılığı tüketicilerin genellikle bir satın alma kararı vermeden önce yaptıkları araştırma türüne daha fazla yönlendirme eğiliminde olan genel jenerik aramalardan daha fazladır.
İsterseniz bir müşterinin satın alma işlemi gerçekleştirirken yol aldığı tipik adım adım satın alma yoluna bakalım.

  • Tüketici bir ürünün farkına varır.
  • Tüketici, olası satın alma işlemine hazırlık olarak bu ürün hakkında bilgi ister.
  • Tüketici ürün alternatiflerini değerlendirir (özellikler, fiyatlandırma, vb.).
  • Tüketici satın alma kararını verir.
  • Tüketici kredi kartını çıkarır ve işlemi tamamlar.
  • Tüketici daha sonra ürünü satın aldıktan sonra değerlendirir ve saklamak veya iade etmek isteyip istemediğine karar verir.

Modelimiz olarak bir satın alma işleminin yukarıdaki altı adım yolunu kullanarak, muhtemelen dört adım civarında bir yerdeki tüketiciyi hedeflemek istediğinizi görebilirsiniz. Çünkü bir şey satın almaya karar verdikten sonra, hedef satın alımlarını aramak için çok özel arama ifadeleri kullanmaya başlarlar.
Açıkçası Long tail keyword ile daha yaygın bir anahtar kelimeden daha az trafik çekersiniz ancak çizdiğiniz trafik daha kaliteli ve sonuca odaklı olacaktır. Bu da daha odaklanmış, daha kararlı ve hizmetlerinizden yararlanmaya açık bir müşteri kitlesine sahipsiniz demektir.
İlginizi Çekebilir: Nasıl Backlink Alınır? Ücretsiz ve Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Long Tail Keyword Tanımlamak İçin Amacınızı Kullanın

Ürününüzün, sitenizin veya bloğunuzun mükemmelliğinin ne olduğunu net bir şekilde açıkladığınız misyonunuzun tanımı, sıralamak istediğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri seçmede merkezi olmalıdır. Web sitenizi belirli bir terime göre sıralamaya çalışmanız, bu terim satmakta olduğunuz ürüne çok benzediği sürece oldukça kârlı olabilir. Görevinizi tanımlamak için kullandığınız terimler, SEO stratejinize odaklanmak için güzel bir şekilde kullanılabilir. Bu kelimeler, sıralamak için web sitenize hedef uzun kuyruk anahtar kelimeler merkezi olmalıdır. Misyonunuzun şartlarını kullanan ve web sitenizi bulan kullanıcılar, hacim olarak nispeten küçük olacaktır ancak bu kişiler ürününüzü satın alma veya düzenli ziyaretçiniz olma potansiyeline sahip müşterilerinizdir.
İlginizi Çekebilir: Kurumsal İletişim Nedir-Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Long Tail Anahtar Kelimeler SEO için Neden Önemli?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak isteyebileceğiniz iki ana neden vardır:

Sebep # 1: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bu kadar rekabetçi deği

SEO söz konusu olduğunda, Long tail keywords kısa anahtar kelimelerden çok daha rekabetçidir.
(Bu onların sıralamalarını kolaylaştırır)
Örneğin, “bağlantı kurma” gibi kısa bir kuyruk anahtar kelimesinin Google’da 6 milyardan fazla sonucu vardır:
linkbuilding
Dolayısıyla, bu sorgu için Google’da 1. sırada olmak istiyorsanız, 6 milyar başka siteyi geride bırakmanız gerekir. Bu işimizi gerçekten çok zorlaştırır. Öte yandan, bu anahtar kelimenin “en iyi SEO bağlantı oluşturma yazılımı” gibi long tail keyword sürümüne bakın.
longtailkeywordanalysis
Bu Long Tail Keyword, “bağlantı kurma” başlıklı terimden çok daha az rekabete sahiptir. Aynı fikir Google Adwords (PPC) için de geçerlidir. Uzun kuyruk teklif vermek süper popüler head koşullarından daha ucuz olabilir.

Sebep # 2: Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin dönüşüm oranları yüksektir

dönusumorani
Long Tail Keyword sadece daha uzun değildir. Ayrıca daha spesifiktirler.
Diğer bir deyişle; Uzun kuyruk terimleri arayan kişiler head terimlerini arayan kişilere kıyasla çok daha fazla satın alma döngüsünde olma eğilimindedir.
Örneğin, “keto diyeti” gibi bir anahtar kelime alın. Keto diyeti arayan biri muhtemelen bunun ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Ya da nasıl çalışır. Yani hiçbir şey almaya hazır değiller. Ancak bu terimin daha uzun bir sürümünü arayan (“keto diyet takviyesi” gibi) satın alma işlemine çok daha yakındır. Sonuç olarak uzun kuyruk terimlerinden elde ettiğiniz trafik gerçekten iyi dönüşüm eğilimindedir.

Daha yüksek Dönüşümler Sağlar

Long Tail keywords hakkında yazmanın tek avantajı daha az rekabet değildir. Bir nişe odaklanırsanız, ziyaretçileriniz müşterilere, bülten abonelerine veya hedeflediğiniz her şeye (özellikle de arama hedeflerine hitap ediyorsanız) daha kolay bir şekilde dönüşür. Ziyaretçilerinizin çok özel bir kitap türü aradığını varsayalım. Tam olarak bu tür kitaplarda uzmanlaşmış sitenize gelirlerse, aradıkları kitapları bulup satın alırlar. Uzun kuyruğa odaklanmak için başka bir neden!

Long Tail Keyword ile Nitelikli Arayanlar Bulma

Daha kısa anahtar kelimelerle, sıralama rekabeti sert olabilir, ancak ziyaretler dağınık olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin akıllıca uygulanmasıyla, yalnızca sayılara göre daha az trafik çekebilirsiniz, ancak yatırımınızın getirisi orantılı olarak çok daha yüksek olacaktır: tam olarak aradığınız kitleyi ve bu kitleyi çekeceksiniz satın alma noktasına daha az meraklı rakiplerinize göre çok daha yakın olacaktır.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-HN649XV4XF');